Zajímavosti

StonehengeStonehenge – komplex menhirů poblíž města Salisbury na jihu Anglie je nejslavnější megalitickou památkou na světě. O skutečné roli Stonehenge v dávné minulosti se vedou neustálé spory. Mohlo jít o observatoř, svatyni, místo k léčení nebo o pohřební komplex.

Loch Ness – jezero na severu Skotska je dlouhé 34 km, široké 1,5 km a hluboké cca 300 m. Jezero Loch Ness proslulo fotografií údajného pravěkého ještěra, která vyvolala celosvětovou senzaci. O „Nessie“, jak se „lochnesské příšeře“ také říká, se spekuluje už několik staletí, první zmínky o ní se datují dokonce už do 6. století. Dnes se jezero Loch Ness stalo turistickým místem s mnoha atrakcemi, samozřejmě vše na téma „Nessie“.

Dover - přístav a konečná stanice Eurotunelu, který spojuje Velkou Británii s kontinentální Evropou, se nachází na jihovýchodě země. V minulosti byl Dover významným článkem při obraně země. Z této doby se dochovalo mnoho staveb a exponátů, které jsou lákadlem pro milovníky historie.

Eden Project – monumentální soubor skleníků na jihozápadě Anglie, ve kterých najdete rostliny z téměř celého tropického pásma. Udržování potřebného tepla zajišťují několikavrstvé nafouknuté UV transparentní fólie.

leeds castleLeeds Castle – jeden z nejkrásnějších hradů Anglie se nachází na jihovýchodě země a stojí uprostřed jezera. Součástí Leeds Castle je i labyrint, voliéra s exotickým ptactvem, nejrůznější výstavy a mnoho dalších zajímavostí.

Nottingham – město s bohatou historií, která se datuje až do dob před příchodem Římanů. Nottingham proslul po celém světě příběhem o zbojníkovi jménem Robin Hood, který má nedaleko náměstí také svou sochu.

Hastings Sea Life Centre – rozsáhlá nádrž s korálovým útesem a tunelem pro návštěvníky se nachází na jihu Anglie. Ve vytvořeném podmořském světě jsou k vidění nejrůznější mořští živočichové včetně žraloků.

Portsmouth Historic Dockyard – námořní muzeum v přístavu Portsmouth mapuje historii námořnictva za posledních 800 let.

SalisburySalisbury Cathedral – katedrála ve městě Salisbury má hned tři NEJ – nejvyšší kostelní věž, největší zastavěný prostor a největší křížovou chodbu ve Velké Británii. Stavba hlavní budovy této unikátní raně gotické stavby trvala téměř 40 let.

York – historické město leží na severu Anglie v hrabství Yorkshire. Město York bylo založeno v roce 71 a jsou zde k vidění pozůstatky doby Vikingů, Římanů i slavných anglických rodů.