Velká Británie

Velká Británie má velmi pestrou historii, jejíž stopy naleznete téměř na každém kroku. Kromě pozůstatků z doby Římanů, Normanů, Vikingů a slavných anglických rodů se zde snoubí kultury anglická, irská, skotská a velšská, což samo o sobě slibuje nezapomenutelné zážitky. Velká Británie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a má co nabídnout každému, kdo do ní zavítá.

Kde leží Velká Británie

mapa velké británie

Velká Británie, přesněji Spojené království Velké Británie a Severního Irska, je ostrovní stát na severozápadě Evropy. Sousedí s Irskou republikou a s kontinentální Evropou je spojen Eurotunelem. Konstituční monarchie je tvořena zeměmi Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.

 

Základní informace

Hlavní město Velké Británie, Londýn, je světovým střediskem obchodu, kultury a módy. Královna vládne zároveň dalším mnoha státům. K Velké Británii patří například Kanada, Nový Zéland, Austrálie nebo Jamajka. Úředním jazykem je angličtina, oficiální měnou, i když je Velká Británie členem EU, je stále libra (= 100 centů).

Letenky do Londýna

Velká Británie má několik mezinárodních letišť, z nichž 5 je v Londýně. Letenky do Londýna stojí kolem 5000,- Kč včetně všech poplatků, let trvá necelé dvě hodiny i s odbavením.

Doprava ve Velké Británii

Pro nejrychlejší a velmi pohodlné cestování po zemi se vyplatí vlaková doprava. Velká Británie má rozsáhlou železniční síť a spojení je spolehlivé a rychlé. 

Cestovat po Londýně městech můžete světoznámými červenými patrovými autobusy, ve větších městech jezdí tramvaje nebo rychlotramvaje (Light Rail Transit). Jízdenky se kupují přímo u řidiče za přesnou částku.

V každém větším městě lze využít taxi služeb, kde si připlatíte za dalšího cestujícího, jízdu v nočních hodinách nebo velké zavazadlo. Je lépe se o ceně dohodnout ještě před jízdou. Ve Velké Británii se jezdí vlevo.

Anglická kuchyně

anglická snídaněNavzdory mýtům a předsudkům, které kolují o stravě Britů, je anglická kuchyně velmi pestrá, a to hlavně díky tomu, že čerpá také z tradičních jídel svých kolonií. Z masa se v kuchyni využívá hlavně skopové, krůtí, jehněčí kachní a zvěřina, z rybích pokrmů je tradiční pochoutkou skotský uzený losos. Anglická kuchyně byla po celém světě proslavena díky fish and chips a takovému tradičnímu pokrmu, jakým je sandwich v mnoha podobách. Ve výčtu tradičních britských jídel nesmí chybět ani slané koláče, puding a roastbeef. Typická anglická snídaně se neobejde bez vajíček, restované slaniny, grilované klobásy nebo toastu s džemem.